Turnusy rehabilitacyjne czyli inaczej połączenie aktywnej rehabilitacji z elementami wypoczynku to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się form wypoczynku Polaków.

Celem takich turnusów rehabilitacyjnych jest przede wszystkim poprawa sprawności psychofizycznej, leczenie schorzeń I dolegliwości oraz udział w zajęciach zgodnie z indywidualnym programem turnusu.

Turnusy rehabilitacyjne są odpłatne. Osoby starające się o uczestnictwo w takim turnusie mogą się również starać o dofinansowanie ze środków PFRON. Jeśli interesują Państwa wyjazdy sanatoryjne, wtedy o wnioski o dofinansowanie należy składać do NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). W takim przypadku o miejscu pobytu i terminie wyjazdu oraz zasadności samego leczenia uzdrowiskowego decydują lekarze kasy

Przy wyjeździe na turnus rehabilitacyjny w naszej gestii jest wybranie konkretnego ośrodka do którego chcemy pojechać (wyłącznie na terenie kraju) oraz dogodny dla nas termin.

Jeśli chodzi o ośrodki rehabilitacyjne nad morzem to możemy wybierać spośród wielu obiektów. Wybór jest naprawdę duży. Należy jednak zawsze zwrócić uwagę np. na standard pokoi, ilość I rodzaj zabiegów tak aby pobyt na takim turnusie był jak najbardziej zadowalający.

Jednym z wyróżnaiających się ośrodków rehabilitacyjnych nad morzem jest Dom Wypoczynkowy AGA w Ustce. Jako jeden z niewielu ośrodków tego typu oferuje bardzo bogaty zakres zabiegów (aż 30 zabiegów w turnusie), profesjonalną opiekę medyczną, doskonałe warunki w pokojach, których standard zbliżony jest to standardu hotelowego oraz bardzo smaczną kuchnię.

Dodatkowo bez żadnych kosztów kuracjusze korzystać mogą z bezpłatnych przewozów do plaży i miasta własnym transportem przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9 – 21.

Zakwaterowanie w pokojach 2, 3, 4 osobowych z łazienkami, TV, sprzętem plażowym. Większość pokoi posiada balkony. Czajnik na piętrze. Na miejscu również: świetlica, plac zabaw dla dzieci, bezpłatny parking, bezpłatny internet Wi-Fi.

Jakie elementy składają się na turnus rehabilitacyjny w DW AGA?

Zakwaterowanie w pokojach 2, 3, 4 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym, TV (większość z balkonami)
Wyżywienie 3 razy dziennie
Całodobową opiekę medyczną
3 serie zabiegów rehabilitacyjnych zgodnie z zaleceniem lekarza (gimnastyka + 2 zabiegi)
Spotkania przy grillu
Wieczorki taneczne
Spotkania integracyjne
Wycieczki piesze,
Dodatkowo płatne:
Basen kryty poza ośrodkiem, wejście do Muzeum Chleba, zwiedzanie Bunkrów Bluchera, opłata klimatyczna

Dodatkowo:
Turnus rozpoczyna się śniadaniem, kończy kolacją
Dopłata do pokoju 1 osobowego 200zł
Dzieci do lat 7 = wysokość dofinansowania (z wyłączeniem terminów od 19.07 do 15.08)
Dzieci do lat 7 zdrowe
-20% (całe spanie, ½ wyżywienia)
Opiekun z prawem do zabiegów
Dzieci zdrowe do lat 3 (bez świadczeń) ryczałt 200zł

Co należy zrobić, aby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym?

1. Osoby niepełnosprawne są kierowane na turnusy na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajdują (może to być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista).

2. Informację o ośrodkach i organizatorach turnusów oraz specjalne druki wniosków do wypełnienia można uzyskać w Krajowym Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych lub na stronach: www.zurs.com.pl I www.ebon.mps.gov.pl/osrodki

3. Osoba niepełnosprawna może ubiegać się dofinansowanie uczestnictwa w turnusie, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Decyzja o dofinansowaniu z PCPR-u nie jest automatyczna, a czas oczekiwania to zazwyczaj kilka, kilkanaście tygodni. Warto zatem odpowiednio wcześniej postarać się o złożenie wniosku. Nalepszym okresem jes zwyczajowo początek roku.

Jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu wniosku o dofinansowanie?

  • wniosek lekarski na turnus rehabilitacyjny (wypełniany przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę),

  • kserokopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,

  • udokumentowane dochody (np. odcinek renty, decyzja z OPS, oświadczenie o zarobkach z zakładu pracy).

4. Informację o przyznaniu dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym oraz oświadczenie wnioskodawcy o wyborze turnusu osoba niepełnosprawna (w przypadku osoby niepełnoletniej w jej imieniu rodzice, bądź opiekun prawny) wysyła osobiście, bądź za pośrednictwem Krajowego Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych do organizatora turnusu.

Osoba niepełnosprawna korzystająca z dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego, może starać się o wyjazd nie częściej niż raz na rok.

Więcej informacji na temat ośrodka znajdą Państwo na stronie: www.aga.ustka.pl

Powrót
Tropikalne upały nad morzem - 2017-06-30 21:24:17

Nadciąga fala gorącego powietrza z Afryki. Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z dnia na dzień będzie się robić coraz goręcej. Niestety, upałom towarzyszyć będą burze.

Dziś termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza. Jutro już....

Więcej
Swołowo wyróżnione przez Komisję Europejską - 2017-06-30 21:01:42

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza zostało docenione w konkursie „EDEN - Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne". Tematem przewodnim była turystyka kulturowa.

Projekt EDEN, który koordynuje Komisja Europejska, opiera się na organizowanych każdego roku krajowych konkursach, w których wyłaniane....

Więcej
Ekstremalna zjeżdżalnia w Szczecinku - 2017-06-30 20:54:44

Ekstremalna zjeżdżalnia typu „slip and fly” nie powstanie w tym roku nad Trzesieckiem.

Jeszcze kilka tygodni temu były szanse na to, że obiekt zostanie postawiony w tym roku. Dziś już wiadomo, że najwcześniej taki obiekt może....

Więcej
Ustka ma najlepszą plażę w Polsce - 2017-06-30 20:41:52

Po raz drugi z rzędu ustecka plaża znalazła się na czele zestawienia, które przygotowuje portal Onet.pl.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę 30 miejscowości nadmorskich, w których sprawdzali nie tylko czystość kąpieliska, ale również atrakcje....

Więcej