Zapraszamy na wędrówkę po uroczym Krymie
- 2017-05-17 23:24:56

Półwysep Krymski, oficjalnie należący do Ukrainy, jednak posiadający własną autonomię.  Kraina, która przez wieki była celem wielkich światowych mocarstw. To właśnie te mocarstwa pozostawiły po sobie ślady, wspaniałe miejsca i budowle, którymi my możemy się dziś zachwycać. Oprócz tego Krym posiada jeszcze jeden atut, wyróżniający go spośród innych europejskich celów wakacyjnych. Mianowicie, że wciąż jest to miejsce nieodkryte, a masowa turystyka wielkich światowych biur podróży jeszcze tu nie dotarła. Poniżej przedstawiamy 10 miejsc, które odwiedzając ten zakątek Ziemi, po prostu trzeba zobaczyć !

1. Monastyr Uspieński

Znajduje się na zboczach doliny, która biegnie z Bakczysaraju do Czufut – Kale. Klasztor ten jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, na jego terenie zachowała się jaskiniowa cerkiew, w której wizyta zmusza do refleksji i zadumy. Uwaga: wewnątrz klasztoru robienie zdjęć jest zabronione.

2. Skalne miasto w Czufut – Kale

Pozostałości skalnego miasta zachwycają swoją niezwykłością. Można tu zobaczyć pieczary mieszkalne oraz ruiny kilku budowli. Początki miasta są mało znane, jednak datuje się, że zostało założone przez ludy pogańskie ok. VI w. 

3. Pałac Chanów

Jedna z największych atrakcji nie tylko Bakczysaraju, ale również całego Krymu. Zbudowany został w XVI w. na wzór architektury arabskiej, perskiej i  bizantyjskiej. Wnętrza licznych sal świadczą o bogactwie i przepychu ówczesnych władców. Na terenie kompleksu pałacowego znajduje się również wielki meczet chański.

4. Bakczysaraj

Stolica islamu na Krymie. Wyznający tę religię Tatarzy stanowią ok. 25% mieszkańców miasta. Warto tu zajrzeć dla orientalnej atmosfery oraz dla wspaniałej tatarskiej kuchni, która serwują niemal wszystkie klimatyczne knajpki i restauracje.

5. Chersonez Taurydzki

Obiekt znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś to majestatyczne ruiny starożytnego i wczesnośredniowiecznego miasta funkcjonującego w latach  422 p.n.e. do  1475. Bez wątpienia jeden z najwspanialszych zabytków Półwyspu Krymskiego.

6. Jaskółcze Gniazdo

Miejsce to, co prawa widnieje na prawie każdej pocztówce z Krymu, jednak ze względu na swoje wyjątkowe położenie i niepowtarzalny urok, powinno stać się obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty. Dotrzeć tu można m.in. promem z Jałty.

7. Kolejka na Aj –Petri

Masyw Aj-Petri, którego nazwa pochodzi z języka greckiego i upamiętnia św. Piotra, wznosi się na wysokość 1234 m n.p.m. Od czasu wybudowania kolejki stał się dużą atrakcją turystyczną. Podróż kolejką trwa ok. 30min w jedną stronę i obfituje w niezapomniane widoki.

8. Winiarnia w Massandrze

To swoisty raj dla miłośników wina i enoturystyki. W tutejszych piwnicach zgromadzone są zbiory prawie miliona butelek win różnych roczników. Winiarnię założył prekursor  winiarstwa na Krymie, książę Lew Golicyn. Degustacja win w cenie biletu.

9. Nowy Świat

Miejsce to, może nie jest obsypane zabytkami, ale posiada swój niepowtarzalny urok. Słynie głównie ze wspaniałych win oraz zapierających dech w piersiach widoków, godnych nazwy „Nowy Świat”.

10. Twierdza Genueńska w Sudaku

To najsłynniejszy oraz jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów genueńskich. Wzniesiona została w latach 1381-1430, jednak do dziś imponuje swoim urokiem i wielkością.

Komentarz

Powrót
Andaluzja i południowa część Portugalii Andaluzja i południowa część Portugalii - 2019-03-18 18:49:09

Andaluzja i południowa część Portugalii

Wybierz się na niezwykłe wakacje i poznaj uroki dwóch spośród....

Więcej
Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach - 2017-07-10 10:27:56

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3....

Więcej
Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem - 2017-05-18 12:07:59

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę by móc spędzić udane wakacje korzystając z bogatej oferty ośrodka. 
Nad Bałtykiem powstaje co raz więcej ośrodków oferujących atrakcje....

Więcej
14 dziwnych i interesujących faktów ze świata 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata - 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa....

Więcej