W pogoni za latem - alternatywne wakacje w Tunezji
- 2017-03-30 19:54:29

Wielu z nas Tunezja kojarzy się ze słońcem, plażami i być może z interesującymi animacjami hotelowymi. Wszystkie te skojarzenia są uzasadnione, jednak na wymarzonych wakacjach warto czasem znaleźć interesującą alternatywę. Jest nią z całą pewnością podróżowanie po tym niewielkim, lecz pełnym zabytków i ciekawych miejsc kraju. Poniżej kilka destynacji, które na chwile odciągną nas od leżenia „plackiem” na plaży, a w pamięci zastaną na dużo dłużej niż opalenizna . Bon Voyage !

Kartagina

Kartagina, historia sama w sobie, widoczna na każdym kroku. Kojarząca się głównie z Hannibalem, czyli słynnym wodzem nazywanym „ postrachem Rzymu”, dziś jest wielkim stanowiskiem  archeologicznym pełnym romantycznych ruin z czasów starożytnych. Znajduje się nieopodal Tunisu, stolicy kraju. Pasjonaci historii będą zachwyceni.

Amfiteatr w El Jem

Pozostając w klimacie czasów antycznych, udajemy się do miejscowości El Jem i znajdującego się tam rzymskiego amfiteatru. Wędrując po licznych korytarzach i poziomach można się przenieść w czasie o 2 tys. lat wstecz. Ciekawostką jest fakt, że zdjęcia do niektórych kadrów filmu „Gladiator” z Russelem Crowe w roli głównej, były kręcone właśnie tutaj.

Sidi Bou Said

Santorini w Tunezji? Nie, nic podobnego. To Sidi Bou Said, jedyne w swoim rodzaju miasteczko, które swoją niebiesko – białą kolorystyką rzeczywiście może trochę przypominać popularną grecką wyspę. Od wieków jest i było inspiracją dla artystów, którzy gdzieś pośród wąskich uliczek szukali swego natchnienia.

Monastyr

Monastyr, położony ok. 20 km od dużego turystycznego kurortu Sousse (Susa),jest rodzimym miastem Habiba Burgiby, pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. Człowiek ten zawsze był i wciąż jest (nawet pośmiertnie) uwielbianą przez ludność kraju postacią. W Monastyrze mieści się  mauzoleum, w którym spoczywa prezydent wraz ze swoją rodziną. Będąc w tej okolicy warto zobaczyć ribat (wojskowy klasztor muzułmański), górujący nad morską promenadą. 

Tunis

Tunis, jak wyżej wspomniano to stolica Tunezji. Jego głównym punktem jest aleja Habiba Burgiby, wzdłuż której zlokalizowanych jest wiele sklepów, butików i kawiarni. Przez miejscowych często nazywana jest tunezyjskim Champs-Élysées. Ulicą tą dojdziemy do prawdopodobnie najważniejszego miejsca, czyli medyny ( w świecie arabskim to stara dzielnica, pełna bazarów, z meczetem i innymi ważnymi dla kultury muzułmańskiej budynkami). Medyna w Tunisie wpisana jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kwestia wyboru miejsca i sposobu spędzenia urlopu jest subiektywną sprawą każdego turysty. Jedni uwielbiają odpoczynek i relaks, natomiast inni szukają czegoś więcej. Artykuł ten dedykowany jest dla obu tych grup podróżujących. Może on być swoistym mini przewodnikiem dla pasjonatów zwiedzania , jak i formą zachęty dla tych, którzy dotychczas wybierali plażowe leniuchowanie. 

Tekst i zdjęcia : Tomasz Gudzio

Komentarz

 • Testing
  2017-04-19 12:18:23
  hello abc testing
 • Testing
  2017-04-19 12:18:27
  sdfasf
 • Testing
  2017-04-19 12:18:39
  testing purpose
Powrót
Andaluzja i południowa część Portugalii Andaluzja i południowa część Portugalii - 2019-03-18 18:49:09

Andaluzja i południowa część Portugalii

Wybierz się na niezwykłe wakacje i poznaj uroki dwóch spośród....

Więcej
Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach - 2017-07-10 10:27:56

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3....

Więcej
Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem - 2017-05-18 12:07:59

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę by móc spędzić udane wakacje korzystając z bogatej oferty ośrodka. 
Nad Bałtykiem powstaje co raz więcej ośrodków oferujących atrakcje....

Więcej
14 dziwnych i interesujących faktów ze świata 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata - 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa....

Więcej