Toplista miejsc w Pradze, które musisz zobaczyć.
- 2017-05-17 19:25:10

Będąca jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych na świecie Praga, to serce Republiki Czeskiej od ponad tysiąca lat. W tym wybitnym mieście znajdziemy wiele pomników, kościołów, muzeów oraz miejsc, z których większość znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Poniżej przedstawiamy obowiązkowe punkty, które naprawdę warto zobaczyć o każdej porze roku:

10. Zegar astronomiczny Orloj

Jeden z najważniejszych punktów Starego Miasta jest cudem średniowiecznego rzemiosła. Tworzony był początkiem XV wieku i zawiera wiele wyglądających jak żywe postaci, szczegółów i innych części, dzięki którym żaden turysta nie przejdzie obok obojętnie.

9. Ściana Johna Lennona

Historyczna ściana w Pradze przeszła wielką transformację w latach 80-tych XX wieku, kiedy to John Lennon i jego muzyka stała się symbolem protestu młodych ludzi przeciwko Komunistycznemu reżimowi jaki nękał wówczas Czechosłowację. Od tamtego czasu prace nad ściana nieustannie trwają.

8. Plac Wacława

To piękny plac Nowego Miasta, ogniwo komercji i kultury (także popularnych tu klubów ze striptizem).  Plac ten był miejscem pokojowych demonstracji i protestów od kilku dekad, począwszy od oporu czeskiego w 1945 roku, aż do Rewolucji Aksamitnej w roku 1989.

7. Zamek Wyszehradzki

Kompleks zamkowy z X wieku wyłania się nad Wełtawą i jest swoistą odskocznią w przeszłość.  Na cały kompleks składają się zamek, katedra oraz pogrzebanych w ziemi najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci w czeskiej historii.

6. Tańczący Dom

Jest dziełem pary architektów Vlado Milunicia oraz Franka Gehryego. Został wybudowany nad brzegiem rzeki, obok budynku czeskiego dramaturga i byłego prezydenta Vaclava Havla, którego silne wsparcie dla awangardowej architektury było znaczące przy zatwierdzaniu kontrowersyjnego projektu i jego budowie. Przypomina z wyglądu parę tancerzy(stąd nazwa „Tańczący Dom”) i wyróżnia się, nie konfliktując z neobarokowym, neogotyckim i Art Nouveau budownictwem, z którego słynna jest Praga.

5. Muzeum Alfonsa Muchy

Muzeum wybitnego czeskiego artysty Alfonsa Muchy, gdzie można poczuć prawdziwy smak Pragi i jej kultury.

4. Staronowa Synagoga

Zbudowana w 1270 roku, jest najstarszą  czynna synagogą w Europie , co czyni ją wyjątkowa na skalę światową.  Warto wspomnieć, że synagoga ta wyszła bez szwanku z okupacji nazistowskiej.

3. Wzgórze Petrin

Miejsce to oferuje niesamowite widoki na Pragę i jest także osobną atrakcją samą w sobie.  Na wzgórzu znajduje się  kopia wieży Eiffela, zbudowana tu  w 1891 roku z okazji wystawy światowej. Mimo iż jest  kilka razy mniejsza od swej paryskiej siostry, to posiada swój własny urok.

2. Muzeum Narodowe

Zwrot „muzeum narodowe” często sugeruje nam spojrzenie w kulturę szczególnego kraju. Z ponad 14 milionami Czeskich pozycji, Muzeum Narodowe w Pradze nie jest niczym szczególnym. W rzeczywistości jednak, jest jednak jednym z najlepszych w Europie, a idąc z placu Wacława nie sposób go przeoczyć.

1. Zamek Praski

Fakt, że Zamek Praski został umieszczony przez „łaskawych” ludzi na pierwszym miejscu w Księdze Guinnessa wcale nie oznacza podlizywania się. Niesamowity kompleks sięga swą historią aż do roku 870. W przeszłości był domem dla rzymskich cesarzy, królów, królowych oraz prezydentów. W granicach kompleksu mieści się 18 budynków, od pałaców do kościołów, od hal do wieży oraz 8 ogrodów. Miejsce pod każdym względem wyjątkowe, czarujące i uzależniające, które na długo pozostaje w pamięci.

Źródło tekstu i zdjęć : www.ratestogo.com

Tłumaczenie : Tomasz Gudzio

Komentarz

Powrót
Andaluzja i południowa część Portugalii Andaluzja i południowa część Portugalii - 2019-03-18 18:49:09

Andaluzja i południowa część Portugalii

Wybierz się na niezwykłe wakacje i poznaj uroki dwóch spośród....

Więcej
Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach - 2017-07-10 10:27:56

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3....

Więcej
Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem - 2017-05-18 12:07:59

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę by móc spędzić udane wakacje korzystając z bogatej oferty ośrodka. 
Nad Bałtykiem powstaje co raz więcej ośrodków oferujących atrakcje....

Więcej
14 dziwnych i interesujących faktów ze świata 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata - 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa....

Więcej