Przemyśl - perła Podkarpacia
- 2017-05-17 19:08:16

Znajdujący się nieopodal granicy z Ukrainą Przemyśl  został ciężko doświadczony przez historię. Byli tu Niemcy, Rosjanie i Tatarzy, a ślady zaborów widać po dzień dzisiejszy.

Miasto znajduje się obecnie w Województwie Podkarpackim, nad rzeką San i jest jednym z najstarszych miast w Polsce, co już czyni je dużą atrakcją dla przyjezdnych.  Miejscowi często pół żartem, pół serio nazywają swoje miasto  „Miastem Kościołów”, co nie jest do końca nieuzasadnione, bowiem znajduje się ich tu ponad 20. 

Kościoły jednak nie są jedynymi atrakcjami turystycznymi miasta, a tylko ich częścią. Poniżej kilka powodów, dla których warto poświęcić weekend i wybrać się do Przemyśla:

Twierdza Przemyśl

Jest trzecią co do wielkości tego typu twierdzą w Europie. Jej budowę rozpoczęto w XIX wieku, a podczas I Wojny Światowej pełniła bardzo ważną rolę strategiczną. Dziś to jeden z najważniejszych zabytków w tej części Polski.

Dworzec Kolejowy

To kolejny ważny zabytek Przemyśla. Jego budowę rozpoczęto w roku 1859, a zakończono rok później. W latach kolejnych był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany, by w końcu w 2012 roku,po gruntownym i kosztownym remoncie odzyskać wygląd sprzed ponad stu lat. Obecnie swym wyglądem zachwyca przybyszów nie tylko z całej Polski,  ale także z innych krajów.

Zamek Kazimierzowski

Wzniesiony w okresie XI – XIV wieku za panowania Kazimierza III Wielkiego, a następnie wiele razy przebudowywany i ulepszany. Wartym uwagi jest fakt, że obecnie w zamku mieści się amatorski teatr „Fredreum”, będący najstarszym tego typu teatrem w Polsce, a możliwe, że również w Europie.

Stok Narciarski

W Przemyślu sezon turystyczny trwa cały rok. Dla fanów „białego szaleństwa” idealnym miejscem będzie otwarty w 2006 roku stok narciarski, na który zabierze nas m.in. wyciąg krzesełkowy. Na stoku jest kilka tras o różnym stopniu trudności, a także tor saneczkowy, dzięki któremu można poczuć chwilowy przypływ adrenaliny. 

Zniesienie

Niezwykle urokliwe wzgórze znajdujące się w pobliżu stoku narciarskiego. Liczne dróżki, czy wybudowany tu niedawno amfiteatr, stwarzają idealne warunki do spacerów i wypoczynku. Nagrodą za wejście na sam szczyt będzie niezapomniany widok na panoramę miasta.

Tekst : Tomasz Gudzio

Źródło zdjęć : przemysl.pl, wikipedia.pl, fotopolska.eu 

Komentarz

Powrót
Andaluzja i południowa część Portugalii Andaluzja i południowa część Portugalii - 2019-03-18 18:49:09

Andaluzja i południowa część Portugalii

Wybierz się na niezwykłe wakacje i poznaj uroki dwóch spośród....

Więcej
Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach - 2017-07-10 10:27:56

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3....

Więcej
Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem - 2017-05-18 12:07:59

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę by móc spędzić udane wakacje korzystając z bogatej oferty ośrodka. 
Nad Bałtykiem powstaje co raz więcej ośrodków oferujących atrakcje....

Więcej
14 dziwnych i interesujących faktów ze świata 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata - 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa....

Więcej