Lwów – turystyczna perełka Ukrainy
- 2017-05-17 13:27:38

Przez wieki Lwów był zamieszkiwany przez wiele narodowości, które wnosiły w to miejsce własne tradycje, architekturę oraz wyznania religijne. Dzięki temu ulokowane tu świątynie Grecko i Rzymskokatolickie, a także żydowskie są dziś jednymi z największych atrakcji turystycznych miasta. Niektóre z nich uważane są za prawdziwe arcydzieła warte zwrócenia uwagi. Historia Lwowa jest także ściśle związana z Polską i Polakami, dlatego też wielu traktuje to miasto z ogromnym sentymentem. 

Lwów jest idealną pozycją na weekendowy wypad, a do najciekawszych punktów wędrówki z pewnością należy Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO. Rynek miejski jest najstarszą częścią miasta, ze starożytnymi budowlami, które niegdyś należały do bogatych szlachciców. Ratusz z wieżą zegarową znajduje się w centrum placu, a jego cztery rogi ozdobione są fontannami z wizerunkami Greckich bogów.

W centrum miasta nie da się nie zobaczyć wspaniałej Opery Lwowskiej, przez wielu nazywanej architektonicznym diamentem. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce w 1900 roku, a swoją obecnością zaszczycił wówczas m.in. Henryk Sienkiewicz. 

O tym, jak Lwów jest i zawsze był ważny dla Polaków świadczy jedno szczególne miejsce. Mowa tu o Cmentarzu Łyczakowskim. Jest interesujący, refleksyjny, często wywołujący łzy i wzruszenie. Na jego terytorium spoczywa m.in. Maria Konopnicka, Seweryn Goszczyński, czy Artur Grottger. 

Z pewnością każdy z nas gdzieś na drodze swojej szkolnej edukacji słyszał o Orlętach Lwowskich, młodych bohaterach, którzy z dumą i honorem oddali swoje życie za ojczyznę. Dziś spoczywają oni w specjalnie wydzielonej części cmentarza, nazywanej Cmentarzem Obrońców Lwowa.

Powyżej wymieniono jedynie kilka punktów na turystycznej mapie Lwowa. Innymi, godnymi poświęcenia czasu i uwagi są np. Dworzec Kolejowy, Kopiec Unii Lubelskiej oraz katedry: Łacińska i Ormiańska. 

Tekst: Tomasz Gudzio
Zdjęcie: Internet

Komentarz

Powrót
Andaluzja i południowa część Portugalii Andaluzja i południowa część Portugalii - 2019-03-18 18:49:09

Andaluzja i południowa część Portugalii

Wybierz się na niezwykłe wakacje i poznaj uroki dwóch spośród....

Więcej
Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach - 2017-07-10 10:27:56

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3....

Więcej
Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem - 2017-05-18 12:07:59

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę by móc spędzić udane wakacje korzystając z bogatej oferty ośrodka. 
Nad Bałtykiem powstaje co raz więcej ośrodków oferujących atrakcje....

Więcej
14 dziwnych i interesujących faktów ze świata 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata - 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa....

Więcej