Jak wybrać ubezpieczenie na narty za granicą?
- 2023-12-01 12:29:36

Jazda na nartach czy snowboardzie to dobra zabawa i spora dawka adrenaliny. Wie o tym każdy, kto chociaż raz odważył się szusować po stoku. Aby przygoda nie zakończyła się problemami, oprócz zachowania ostrożności, warto zadbać o ubezpieczenie. Nawet jeśli uważasz się za niepokonanego króla stoku, trzeba pogodzić się z myślą, że wypadek może przydarzyć się każdemu. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie narciarskie pozwoli uniknąć wysokich kosztów leczenia, transportu medycznego, akcji poszukiwawczej czy ratowniczej. Planujesz wypad na narty za granicę? Dowiedz się, jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie i co wziąć pod uwagę przy wyborze.
Czym jest ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie to nic innego, jak ubezpieczenie turystyczne uwzględniające specyfikę sportów zimowych. Dobra polisa turystyczna powinna zakresem obejmować kilka elementów, takich jak koszty leczenia, assistance, NNW, OC.

Ochroną można objąć także bagaż. Jedynie ubezpieczenie narciarskie za granicę dostosowane ściśle do ryzyka związanego z białym szaleństwem w każdym z wymienionych aspektów, zapewnia pełną, rzeczywistą, ochronę podczas aktywnego korzystania z uroków zimy. Przed zakupem polisy warto dokładnie przyjrzeć się warunkom, aby przykładowo nie okazało się, że suma kosztów leczenia była niewystarczająca oraz zapoznać się ze znajdującymi się w OWU wyłączeniami.

Istotne jest, aby polisa uwzględniała sposób uprawiania sportów zimowych, ponieważ ubezpieczyciel inaczej ocenia ryzyko w przypadku spokojnego korzystania z wyznaczonego stoku, a inaczej gdy planujesz zjazdy w miejscach, które nie są do tego przygotowane, próbę sił w skokach narciarskich czy akrobacjach. W pierwszym przypadku towarzystwo przyjmie odpowiedzialność, gdy polisa będzie obejmowała sporty zimowe. W drugim jednak, jeśli przed zakupem nie zaznaczysz, że planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, może okazać się, że polisa nie pokryje kosztów danego zdarzenia.

Koszty leczenia i ratownictwa

Sytuacji na stoku, kiedy będzie potrzebna pomoc lekarska, jest wiele. Poobijanie, skręcenie kostki, złamanie czy nawet uraz głowy mogą przydarzyć się początkującym, jak i wprawionym narciarzom, nie zawsze z ich winy. Doraźna pomoc lekarska czy pobyt w szpitalu za granicą są z reguły bardzo drogie, a karta EKUZ nie zawsze pokrywa wszystkie koszty, pozwalając bezpłatnie korzystać z placówek medycznych w takim stopniu, jak mogą to czynić mieszkańcy danego kraju.

Dodatkowo obejmuje jedynie wybrane placówki. Przed wyjazdem dobrze jest zrobić rozeznanie w cenach świadczeń medycznych w kraju docelowym, aby wiedzieć, jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać. Warto zdecydować się na wyższą sumę ubezpieczenia sięgającą kilkuset tysięcy złotych, aby mieć poczucie bezpieczeństwa nawet w obliczu poważnych zabiegów, konieczności dalszego transportu medycznego, w tym również do kraju.

Decydując się na ubezpieczenie na narty za granicą, zwróć również uwagę, czy obejmuje koszty ratownictwa. Dotarcie z pomocą, zwłaszcza jeśli znajdziesz się poza trasą, może wymagać zorganizowania akcji ratowniczej, co generuje bardzo wysokie koszty.

Co uwzględnić przy wyborze ubezpieczenia na narty?

Poza kosztami leczenia (KL), warto przyjrzeć się, czy polisa zawiera assistance w wystarczającym zakresie. Pomoc informacyjna, prawna, tłumacza, pokrycie kosztów noclegu lub wcześniejszego powrotu do kraju mogą być wybawieniem w trudnej sytuacji. Podróżując z dziećmi, dobrze jest doczytać, czy assistance gwarantuje opiekę nad pociechami, gdy coś przydarzy się opiekunowi. Twoje dziecko wybiera się na narty za granicę ze znajomymi? Sprawdź, czy ubezpieczenie umożliwi ci przyjazd do niego w razie nagłego pobytu w szpitalu.

Uprawianie sportów zimowych szczególnie wiąże się z ryzykiem urazu, dlatego przydatne będzie też NNW. Odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu będzie można przeznaczyć na rehabilitację lub inny dowolny cel.

Chociaż obowiązek posiadania OC spoczywa na razie na narciarzach cieszących się urokiem włoskich stoków, to o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej warto zadbać, szusując gdziekolwiek. Jeśli ktoś dozna przez ciebie urazu lub poniesie stratę finansową, bo przykładowo uszkodzisz mu sprzęt, dzięki OC twój portfel na tym nie ucierpi.

Przydatne rozszerzenia

Sprzęt narciarski kosztuje niemało. Zastanawiając się, jakie ubezpieczenie na narty wybrać, zwróć koniecznie uwagę, czy obejmuje ochroną bagaż, a w szczególności sprzęt sportowy, aby móc liczyć na odszkodowanie w razie kradzieży bądź uszkodzenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Wiele polis zawiera klauzulę alkoholową, ale w przypadku innych trzeba zadbać o odpowiednie rozszerzenie. Jeśli go zabraknie, a do nieszczęśliwego wypadku dojdzie, gdy wcześniej wypiłeś kufel grzanego piwa, ochrona nie zadziała.

Podobnie jeśli chorujesz przewlekle, pamiętaj koniecznie, że polisa powinna obejmować odpowiedni zapis. W innym przypadku ubezpieczyciel może nie uznać swojej odpowiedzialności.

Więcej o tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na narty, znajdziesz w artykule https://cuk.pl/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-ubezpieczenia-na-narty.

Gdzie kupić ubezpieczenie na narty?

Wiesz już, czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia. A gdzie można je zakupić? Polisę kupisz bezpośrednio u agenta lub przez telefon. Możesz również wybrać ubezpieczenie narciarskie online, porównując w kilku krokach oferty z pomocą dostępnej porównywarki. Szeroki wybór polis czeka na ciebie w CUK Ubezpieczenia, gdzie nie tylko kupisz polisę, ale także w razie potrzeby zasięgniesz rady eksperta.

Komentarz

Powrót
Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? - 2024-05-09 19:02:39

Wakacje za pasem więc warto zawczasu pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu i zabezpieczeniu budżetu na odpoczynek. Czy wiedząc, że nie uda nam się zgromadzić pełnych środków....

Więcej
Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek - 2024-02-28 19:35:19

Gdzie wyjechać wiosną w góry, aby zrelaksować się i wypocząć? Oto kilka podpowiedzi – kierunki i konkretne apartamenty, które pozwolą odpocząć od zgiełku miasta i....

Więcej
Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów - 2024-02-05 18:41:35

Za odwiedzeniem Hiszpanii przemawia wiele argumentów, ponieważ jest to fascynujący kraj o bardzo dużym zróżnicowaniu kulturowym. Duża różnorodność występuje również w przypadku architektury oraz sektora kulinarnego, dzięki....

Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe w górach 2024 - czas na pobudzenie kreatywności u dzieci! Jak zorganizować ferie zimowe w górach 2024 - czas na pobudzenie kreatywności u dzieci! - 2023-12-31 07:01:38

Zimowe ferie to idealny moment, aby zostawić na chwilę tablety i smartfony i skupić się na tradycyjnych, outdoorowych zabawach. Bez względu na to, czy zdecydujemy....

Więcej