Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł?
- 2024-05-09 19:02:39

Wakacje za pasem więc warto zawczasu pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu i zabezpieczeniu budżetu na odpoczynek. Czy wiedząc, że nie uda nam się zgromadzić pełnych środków na wyjazd warto wesprzeć się pożyczką na wakacje? Kiedy warto skorzystać z tej możliwości i gdzie pożyczyć pieniądze, a kiedy nie warto się zapożyczać?


Brak finansów a wakacyjne plany

Brak finansów na wakacyjne plany to duży problem dla wielu Polaków. Według badania przeprowadzonego przez Norstat na zlecenie vivus.pl aż 62% ankietowanych deklaruje, że gdy pilne wydatki zabierają większą część budżetu, wakacje schodzą na dalszy plan. Tylko 14% badanych twierdzi, że z wakacji nie rezygnuje nawet, jeśli musi się zapożyczyć, a 24% spędza je niskobudżetowo - pod namiotem lub jeździ do rodziny na wypoczynek.

Przeprowadzone badania pokazują, że niemal ⅔ całkowicie rezygnuje z wypoczynku, gdy finanse stają na przeszkodzie. To ogromna liczba biorąc pod uwagę, że urlop raz do roku to przecież nie fanaberia, a realna potrzeba niezbędna do regeneracji i odpoczynku od codziennych obowiązków.

Oczywiście sporo osób wybiera chociażby minimalną, budżetową formę wypoczynku, ale dla wielu nawet taka forma to wyzwanie dla budżetu domowego. Czy warto w takiej sytuacji zastanowić się nad możliwościami dofinansowania wakacji?

Kiedy warto wziąć pożyczkę na wakacje?

Pożyczka na wakacje to dobry pomysł dla tych, którym brakuje budżetu na sfinansowanie wakacji i wiedzą, że będą mieli możliwość spłaty zobowiązania w krótkim okresie czasu.

Pożyczkę może otrzymać każdy, kto złoży wniosek w firmie pożyczkowej i ma zdolność spłaty, czyli otrzyma pozytywną decyzję pożyczkową. To dobry pomysł na podreperowanie rodzinnego budżetu, jeśli musimy szybko i nieoczekiwanie dokonać zakupu biletów lotniczych w promocyjnej cenie czy wykupić wczasy last minute.

Takie pożyczki krótkoterminowe są bezpiecznym rozwiązaniem, kiedy mamy pewność, że będziemy mogli spłacić zobowiązanie z następnej pensji lub wiemy, że w krótkim czasie otrzymamy dodatkowy zastrzyk gotówki np. premię kwartalną czy dofinansowanie do wakacji (tzw. wczasy pod gruszą).

Pożyczka na wakacje powinna być traktowana bardziej w kategoriach dodatku do budżetu, być formą jego uzupełnienia, a nie stanowić całkowite finansowanie wypoczynku.

Gdzie najlepiej pożyczyć pieniądze na wakacje?

Istnieje kilka form podreperowania domowego budżetu. To, z której skorzystać, powinniśmy uzależnić od swoich indywidualnych możliwości spłaty i dostępnych dla nas form pożyczek. Z czego możemy wybrać?

  • pożyczka online 0%RRSO

Szybka pożyczka bez zaświadczeń w firmie pożyczkowej to jedna z form poprawy sytuacji budżetowej, kiedy zależy nam na wyjeździe na upragniony urlop. Wystarczy złożyć wniosek o pożyczkę online i poczekać na decyzję o przyznaniu pożyczki. W niektórych firmach, np. w VIVUS obowiązuje oferta dla nowych pożyczkobiorców, którzy mogą wziąć pierwszą pożyczkę 0% RRSO do 3000 zł aż na 61 dni.

  • debet w koncie bankowym

Posiadacze rachunków bankowych, ze stałymi wpływami na konto, mają możliwość otwarcia debetu na koncie. To forma krótkoterminowego finansowania, która pozwala posiadaczowi rachunku przekroczyć dostępne na koncie saldo, do określonego limitu. Jest to rodzaj “pożyczki od banku”, która umożliwia dokonywanie płatności wtedy, kiedy nie mamy już własnych środków na rachunku. Oczywiście jest ona oprocentowana i trzeba pamiętać, aby dokonywać spłaty debetu cyklicznie, czyli raz w miesiącu.

  • limit na karcie kredytowej

Posiadacze karty kredytowej mogą skorzystać ze środków kredytowych i dokonać spłaty w późniejszym, wynikającym z umowy terminie. To podobna do poprzednich forma krótkoterminowego finansowania, która może pomóc załatać dziurę w budżecie na wakacje.

  • wakacje na raty w biurze podróży lub odroczone płatności

Wybierającym ofertę wakacji z biurem podróży polecamy skorzystać z wakacji w systemie ratalnym lub z odroczonym terminem płatności. Część biur oferuje taką możliwość dla klientów, których budżet nie pozwala na zakup pakietu wakacyjnego od ręki.

Kiedy nie warto zapożyczać się na wakacje?

Pożyczka na wakacje ma sens wtedy, kiedy korzystamy z niej świadomie, wiedząc, że jest to krótkoterminowa forma finansowania i będziemy w stanie spłacić zobowiązanie najpewniej w kolejnym miesiącu. Tylko w takiej sytuacji jest to bezpieczne rozwiązanie, które zabezpieczy nas przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia czy wysokie odsetki, które znacznie wpłyną na ostateczną kwotę pożyczki.

Jeśli pożyczka ma być całkowitym finansowaniem wypoczynku, a w bliskiej perspektywie i tak nie będziemy w stanie zapewnić sobie środków na spłatę zobowiązania, powinniśmy przemyśleć, czy warto skorzystać akurat z takiego rozwiązania.

Komentarz

Powrót
Checklista bagażu na wakacyjny wyjazd - tego nie zapomnij! Checklista bagażu na wakacyjny wyjazd - tego nie zapomnij! - 2024-07-22 14:58:56

Pakowanie się na wakacje może być jednym z bardziej stresujących zadań przed wyjazdem. Aby uniknąć zapomnienia o ważnych rzeczach, warto stworzyć sobie checklistę, która pomoże....

Więcej
Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? - 2024-05-09 19:02:39

Wakacje za pasem więc warto zawczasu pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu i zabezpieczeniu budżetu na odpoczynek. Czy wiedząc, że nie uda nam się zgromadzić pełnych środków....

Więcej
Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek - 2024-02-28 19:35:19

Gdzie wyjechać wiosną w góry, aby zrelaksować się i wypocząć? Oto kilka podpowiedzi – kierunki i konkretne apartamenty, które pozwolą odpocząć od zgiełku miasta i....

Więcej
Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów - 2024-02-05 18:41:35

Za odwiedzeniem Hiszpanii przemawia wiele argumentów, ponieważ jest to fascynujący kraj o bardzo dużym zróżnicowaniu kulturowym. Duża różnorodność występuje również w przypadku architektury oraz sektora kulinarnego, dzięki....

Więcej