Chińska terakotowa armia
- 2017-05-17 11:38:52

Dla przeciętnego turysty, miejsca takie jak paryski Luwr, rzymskie Koloseum, czy piramidy w Gizie to miejsca powszechnie znane i rozpoznawalne. Warto jednak sięgnąć i spojrzeć nieco dalej, w mniej znane zakątki naszego świata. Szybko okaże się, że skrywa on wielkie skarby, które raz ujrzane (choćby w turystycznym czasopiśmie lub na internetowych fotografiach) na długo nie opuszczą naszej pamięci, jak i poszerzą nasze turystyczne horyzonty.

Terakotowe rzeźby przedstawiające wojowników oraz konie to jedne najbardziej znaczących wykopalisk archeologicznych XX wieku. Prace wciąż trwają w obrębie 1,5 km na wschód od mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga, w prowincjach Lintong, Xian i Shaanxi. Są to miejsca, których żadna osoba odwiedzająca Chiny nie może ominąć.

Po wstąpieniu na tron w wieku 13 lat w 246 r. p.n.e.  Qin Shi Huang, później pierwszy cesarz całych Chin, rozpoczął pracę nad swoim mauzoleum. Budowa zajęła aż 11 lat. Przypuszcza się, że wiele skarbów i przedmiotów ofiarnych towarzyszyło cesarzowi w jego pośmiertnym życiu. 

W 1974 roku, grupa chłopów podczas kopania odkryła przedmioty garncarskie w pobliżu królewskiego grobowca. Wydarzenie to natychmiast zwróciło uwagę archeologów, którzy przybyli do Xian, aby studiować i rozszerzać wykopaliska.  Podczas prac nabawili się wielu wątpliwości, czy artefakty te są na pewno związane z dynastią Qin (211-206 r. p.n.e.). 

W 1975 roku,  Rada Państwa zarządziła budowę muzeum w tym miejscu. Kiedy budowę zakończono, wielu ludzi z bliskich i z dalekich stron zaczęło tu przyjeżdżać. Z czasem muzeum stało się głównym punktem większości tras turystycznych w tej części Chin. 

Figury naturalnych rozmiarów, przedstawiające wojowników i  konie są swego rodzaju „gwiazdami”, cieszącymi się wielką popularnością. Realnie pozwalają przenieść się kilka tysięcy lat wstecz, w czasy pełne przepychu i wigoru. 

W 1987 roku, to jedno z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych naszych czasów zostało wpisane na listę UNESCO. 

Źródło tekstu travelchinaguide.com

Zdjęcia : internet

Tłumaczenie : Tomasz Gudzio

Komentarz

Powrót
Andaluzja i południowa część Portugalii Andaluzja i południowa część Portugalii - 2019-03-18 18:49:09

Andaluzja i południowa część Portugalii

Wybierz się na niezwykłe wakacje i poznaj uroki dwóch spośród....

Więcej
Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach Prehistoryczny las sprzed 3 tysięcy lat na plaży w Rowach - 2017-07-10 10:27:56

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3....

Więcej
Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem Najlepsze ośrodki z basenem nad Bałtykiem - 2017-05-18 12:07:59

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę by móc spędzić udane wakacje korzystając z bogatej oferty ośrodka. 
Nad Bałtykiem powstaje co raz więcej ośrodków oferujących atrakcje....

Więcej
14 dziwnych i interesujących faktów ze świata 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata - 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa....

Więcej