14 dziwnych i interesujących faktów ze świata
- 2017-05-18 11:45:33

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa najkrótszy lot międzykontynentalny....

1. Sudan ma więcej piramid niż Egipt

Sudan ma więcej piramid niż jakikolwiek inny kraj na Ziemi - nawet więcej niż Egipt. Na terytorium Sudanu znajduje się około 223 piramid w sudańskich miastach Al Kurru, Nuri, Gebel Barkal i Meroe. Są to na ogół piramidy o wysokości od 20 do 30 metrów o stromych bokach.

2. Państwa z ruchem lewostronnym

Mimo, że w większości krajów obowiązuje ruch prawostronny to w blisko 50 krajach ruch odbywa się odwrotnie. Należą do nich Anglia wraz z krajami należącymi kiedyś do kolonii brytyjskiej takie jak Australia, Nowa Zelandia, Indie z wyjątkiem USA i Kanady oraz kilka państw niebędących nigdy pod wpływem Wielkiej Brytanii. Jednym z takich krajów jest np. Japonia.

3. Kraj z większą populacją koni niż ludzi

Koń mongolski jest koniem, który w niezmienionej formie żyje w Mongolii od czasów Czyngis-chana. Nomadowie - mongolskie ludy pasterskie - posiadają ponad 3 miliony tych zwierząt. Koni jest, zatem więcej niż ludności zamieszkującej Mongolię  (2,75 miliona).Pomimo swoich niewielkich rozmiarów koń mongolski nie jest zaliczany do rasy kuców

4. Kraj o największej ilości języków

Papua Nowa Gwinea jest krajem, który jest domem dla większości języków. W kraju mówi się ponad 750 językami! Jednak najczęściej używanymi języki w Papui-Nowej Gwinei, jest język Motu i łamana angielszczyzna.

5. Czy na Alasce są piaskowe wydmy?

Wielka Wydma Piaskowa Kobuk leży około 65 kilometrów za kołem podbiegunowym. Temperatura w lecie może dochodzić tam nawet do 38 stopni Celsjusza! Wydma jest jedną z największych osobliwości Alaski. W niektórych miejscach wydma wznosi się na wysokość 30 metrów. Trzy skupiska wydm w parku - Wielki Kobuk. Mały Kobuk i Wydma Hunt River zajmują obszar ponad 40 km kwadratowych stanowiąc największe ruchome wydmy na tych szerokościach geograficznych.

6. Dziwne wiatraki w Irlandii

Wszystkie wiatraki w Irlandii obracają się zgodnie ze wskazówkami zegara, podczas gdy reszta wiatraków na świecie obraca się w lewo.

7. Londyński most Londyn Bridge w Arizonie?

Oryginalny London Bridge został przetransportowany w kawałkach z Londynu do miasta Lake Havasu w Arizonie gdzie został w całości odbudowany.
Kiedy, zbudowany w 1830 roku most zaczął zapadać się w Tamizie w 1960 roku został zastąpiony przez bardziej nowoczesny most betonowy. Stary most został wystawiony na sprzedaż w roku 1967. 17 kwietnia 1968 roku most, za kwotę 2.460.000 dolarów, zakupił założyciel miasta Lake Havasu  Robert P. McCulloch Sr. 10,246 kamiennych bloków zostało wysłanych do Arizony gdzie most został odbudowany kosztem 3 milionów dolarów. Most został ponownie otwarty w 1971 roku.

8. Najbardziej odizolowane miasto na świecie

Miasto Perth w Australii jest najbardziej odizolowanym miastem na naszej planecie. Otoczone niedostępną pustynią oddalone jest od najbliższego miasta aż o 322 kilometry.

9. Moc Amazonki

Z rzeki Amazonki do Oceanu Atlantyckiego wpływają tak duże ilości wody, że nawet ponad 160 kilometrów od jej ujścia w oceanie można zanurzyć się w słodkiej wodzie z rzeki.

10. Najdłuższa na świecie podróż pociągiem

Kolej Trans-Syberyjska oferuje najdłuższą na świecie podróż pociągiem. Pokonanie 9,000 kilometrów z Moskwy do Władywostoku zajmuje około 7 dni.

11. Wycinanie lasów

Obecnie około 22% powierzchni ziemi zajmują tereny leśne. Europa Zachodnia 98% pierwotnych obszarów leśnych, Azja 94%, Afryka 92%, Oceania 78%, Północna Ameryka 66%a Ameryka Południowa 54%. Około 45% światowych lasów tropikalnych, pierwotnie obejmujących 1,4 miliardów hektarów, zniknęły w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.

12. Najkrótszy pasażerski lot międzykontynentalny

Najkrótszy komercyjny lot międzykontynentalny na świecie trwa 20 minut. 54 kilometrowa trasa wiedzie z Gibraltaru w Europie do Tangier w Afryce.

13. Najszerszy most na świecie

Według Księgi Rekordów Guinnessa, most Sydney Harbour jest najszerszym mostem przęsłowym na świecie. Posiada 16 pasów ruchu dla pojazdów samochodowych, 8 linii kolejowych na poziomie górnym i 8 linii na poziomie dolnym. Szerokość jezdni to 49 metrów.
Most Sydney Harbour jest również piątym, co do wielkości mostem łukowym na świecie z najwyższym stalowym łukiem mierzącym 134 metry od wierzchołka do poziomu wody.

14. Największy na świecie kompleks pałacowy

Zakazane Miasto był dawnym pałacem cesarskim począwszy od dynastii Ming aż do końca dynastii Qing. Znajduje się w centrum Pekinu. Obecnie mieści się w nim Pałacowe Muzeum.
Przez prawie 500 lat służył jako siedziba cesarzy. Pełnił funkcję mieszkalną jak i również funkcję reprezentacyjną oraz siedzibę rządu. Wybudowany w latach 1406/1420 kompleks składa się z 980 budynków z 8,707 pokojami i obejmuje teren o powierzchni 720,000 m2.
Zespół pałacowy jest przykładem tradycyjnej chińskiej architektury, która miała ogromny wpływ kulturowy architektoniczny na rozwój Wschodniej Azji i resztę regionów.
 

Komentarz

Powrót
Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? - 2024-05-09 19:02:39

Wakacje za pasem więc warto zawczasu pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu i zabezpieczeniu budżetu na odpoczynek. Czy wiedząc, że nie uda nam się zgromadzić pełnych środków....

Więcej
Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek - 2024-02-28 19:35:19

Gdzie wyjechać wiosną w góry, aby zrelaksować się i wypocząć? Oto kilka podpowiedzi – kierunki i konkretne apartamenty, które pozwolą odpocząć od zgiełku miasta i....

Więcej
Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów - 2024-02-05 18:41:35

Za odwiedzeniem Hiszpanii przemawia wiele argumentów, ponieważ jest to fascynujący kraj o bardzo dużym zróżnicowaniu kulturowym. Duża różnorodność występuje również w przypadku architektury oraz sektora kulinarnego, dzięki....

Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe w górach 2024 - czas na pobudzenie kreatywności u dzieci! Jak zorganizować ferie zimowe w górach 2024 - czas na pobudzenie kreatywności u dzieci! - 2023-12-31 07:01:38

Zimowe ferie to idealny moment, aby zostawić na chwilę tablety i smartfony i skupić się na tradycyjnych, outdoorowych zabawach. Bez względu na to, czy zdecydujemy....

Więcej