10 niezwykłych ciekawostek o Australii
- 2017-05-17 23:39:38

Dzisiejsza Australia jest wielokulturowym krajem, gdzie obok mieszkańców pochodzenia brytyjskiego żyją rdzenni mieszkańcy tych terenów Aborygeni jak i wielu imigrantów z Europy, Afryki i Azji.
Australia jest szóstym, co do wielkości krajem na świecie oraz jedynym krajem, który jest zarazem kontynentem. W Australii położonej na półkuli południowej lato trwa od grudnia do lutego.
Oto kilka ciekawych faktów o Australii, których możesz nie znać.

1. Płot Dingo – najdłuższe na świecie ogrodzenie

Płot Dingo, zwanym również Psim płotem, którego budowa została rozpoczęta w 1880 roku, a ukończona 5 lat później służył do odgrodzenia żyznych ziem południowo-wschodnich części kontynentu od wszelkich szkodników, a zwłaszcza psów Dingo, które na tym terenie były szeroko tępione. Na południu w stanie Queensland płot dodatkowo chronił stada owiec. 

Jest to jedna z najdłuższych konstrukcji na świecie zarazem najdłuższe na świecie ogrodzenie. Jego długość to 5,614 km. Płot tylko częściowo spełnił swoje zadanie, bowiem psy Dingo dalej można znaleźć w południowych stanach. Pomimo, że ogrodzenie w znacznym stopniu ograniczyło straty w populacji owiec są one dalej zagrożone. W latach 90-tych XX wieku znaleziono w ogrodzeniu wiele dziur, poprzez które na pastwiska przedostawały się drapieżniki. Zagrożeniem dla owiec na pastwiskach są również stale zwiększające się populacje królików i kangurów.

2. Latający lekarze

Królewska Lotnicza Służba Medyczna (Latający Lekarze) jest główną służbą medyczną działającą w nagłych przypadkach na rozległych obszarach wiejskich Australii. Jest instytucją non-profit zapewniając opiekę zdrowotną osobom, które nie są w stanie otrzymać opieki lekarza domowego lub opieki szpitalnej ze względu ze względu na olbrzymie odległości. Królewska Lotnicza Służba Medyczna jest jedyną taką instytucją na świecie. Jest także jedną z najbardziej charakterystycznych ikon australijskiej kultury.

3. Dom dla 100 milionów owiec

Na przełomie nowego wieku (2000) populacja owiec w Australii szacowana była na poziomie 120 milionów sztuk. Ze względu na długotrwałe susze oraz na spadek popytu na wełnę z powodu dużych zapasów liczba ta stopniowo spadała do poziomu 100 milionów obecnie. Ciekawostką jest fakt, że owiec w Australii jest pięć razy więcej niż mieszkańców, których jest 20 milionów.

4. Dlaczego Canberra jest stolicą Australii?

Wybór Canberry jako stolicy kraju w 1908 roku był kompromisem pomiędzy rywalizującymi ze sobą dwoma największymi miastami Australii Sydney i Melbourne.

 Miasto zostało zbudowane od podstaw mniej więcej po środku pomiędzy nimi. Od Sydney dzieli go odległość 248 km. Natomiast do Melbourne jest 483 km.

5. Największe na świecie pastwisko

Położone na południowych równinach Australii ranczo The Anna Creek jest największym na świecie pastwiskiem. Obejmuje ogromy obszar o powierzchni 34,000 km ². Wielością przewyższa na przykład Belgię. Dla porównania największe rancho w USA ma powierzchnię około 6000 km ².Na pastwisku może jednocześnie przebywać 16,000 sztuk bydła. Niestety z powodu długotrwałych susz ilość bydła wynosi obecnie mniej niż 2000 sztuk.

6. W Alpach Australijskich pada więcej śniegu niż w Szwajcarii

Każdej zimy Australijskie Alpy przykrywa większa ilość śniegu niż np. w Szwajcarii. Alpy (zwane również Śnieżnymi Górami) są częścią Wielkich Gór Wododziałowych we wschodniej stronie kraju. Wielki łańcuch górski rozciąga się na obszarze 3.500 kilometrów i biegnie z północy na południe przez stan Queensland, Nową Południową Walię i Wiktorię. Góry te są ważnym elementem australijskiego przemysłu turystycznego. Co roku odwiedza je tysiące turystów z zagranicy. Kiedy na półkuli północnej trwa lato w Australii panuje zima i doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

7. Największa żywa konstrukcja na świecie

Wielka Rafa Koralowa to największa rafa koralowa na świecie, również, jest to największa konstrukcja organiczna na Ziemi. Znajduje się w morzu Koralowym u wybrzeży stanu Queensland i rozciąga na długości 1250 km.

Australijska Wielka Rafa Koralowa jest w rzeczywistości serią pojedynczych raf oddzielonych od lądu płytką laguną. Rafa jest wyjątkowo piękna przyciągając, co roku tysiące turystów. Niestety masowy napływ turystów stwarza duże niebezpieczeństwo dla delikatnego ekosystemu rafy i jej niezwykłego życia morskiego

8. Gmach opery w Sydney

Gmach opery w Sydney swój nowoczesny ekspresjonistyczny wygląd zawdzięcza betonowym "muszlom" Każdy z elementów to fragment kuli o promieniu 75,2 m. Razem tworzą wyjątkową bryłę dachu opartą na monumentalnym podeście. Budynek zajmuje powierzchnię 1.8 hektara, ma 183 metry długości i 120 metrów szerokości w najszerszym miejscu. Posadowiony jest na 588 betonowych filarach wbitych w dno morskie na głębokość 25 metrów. Gmach opery w Sydney został zaprojektowany w 1957 roku przez duńskiego architekta Jorna Utzona, Dach opery waży ponad 161.000 ton.

9. Australia domem dla 160 000 więźniów

Brytyjczycy, którzy jako pierwsi odkryli odkryli Australię, wykorzystywali nowy ląd jako miejsce zesłania dla tysięcy więźniów politycznych. Około 160 000 skazańców zostało zesłanych do Australii. Wielu z nich ginęło podczas ośmiomiesięcznej morskiej podróży.

Obecnie aż 25 % mieszkańców Australii ma wśród swoich przodków byłych skazańców.

10. Australijskie Terytorium Antarktyczne

Australijskie Terytorium Antarktyczne (AAT) jest częścią Antarktydy. Uznane jako ziemie należące do Wielkiej Brytanii i oddane pod władanie Australijskiej Wspólnoty Brytyjskiej w 1933 roku. Jest to największy obszar Antarktydy, do którego prawa rości sobie jakiekolwiek państwo. Zajmuje powierzchnię  prawie 5,9 mln km kw.

Komentarz

Powrót
Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł? - 2024-05-09 19:02:39

Wakacje za pasem więc warto zawczasu pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu i zabezpieczeniu budżetu na odpoczynek. Czy wiedząc, że nie uda nam się zgromadzić pełnych środków....

Więcej
Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek Jak wybrać klimatyczne noclegi w górach? Odkryj najlepsze miejsca na wiosenny wypoczynek - 2024-02-28 19:35:19

Gdzie wyjechać wiosną w góry, aby zrelaksować się i wypocząć? Oto kilka podpowiedzi – kierunki i konkretne apartamenty, które pozwolą odpocząć od zgiełku miasta i....

Więcej
Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii i co zobaczyć na miejscu? Najlepsze porady dla turystów - 2024-02-05 18:41:35

Za odwiedzeniem Hiszpanii przemawia wiele argumentów, ponieważ jest to fascynujący kraj o bardzo dużym zróżnicowaniu kulturowym. Duża różnorodność występuje również w przypadku architektury oraz sektora kulinarnego, dzięki....

Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe w górach 2024 - czas na pobudzenie kreatywności u dzieci! Jak zorganizować ferie zimowe w górach 2024 - czas na pobudzenie kreatywności u dzieci! - 2023-12-31 07:01:38

Zimowe ferie to idealny moment, aby zostawić na chwilę tablety i smartfony i skupić się na tradycyjnych, outdoorowych zabawach. Bez względu na to, czy zdecydujemy....

Więcej