Nie pamiętasz hasła?

«
1/7

W pogoni za latem - alternatywne wakacje w Tunezji

Wielu z nas Tunezja kojarzy się ze słońcem, plażami i być może z interesującymi animacjami hotelowymi. Wszystkie te skojarzenia są uzasadnione, jednak na wymarzonych wakacjach warto czasem znaleźć interesującą alternatywę. Jest nią z całą pewnością podróżowanie po tym niewielkim, lecz pełnym zabytków i ciekawych miejsc kraju. Poniżej kilka destynacji, które na chwile odciągną nas od leżenia „plackiem” na plaży, a w pamięci zastaną na dużo dłużej niż opalenizna . Bon Voyage !

2/7

Kartagina

Kartagina, historia sama w sobie, widoczna na każdym kroku. Kojarząca się głównie z Hannibalem, czyli słynnym wodzem nazywanym „ postrachem Rzymu”, dziś jest wielkim stanowiskiem  archeologicznym pełnym romantycznych ruin z czasów starożytnych. Znajduje się nieopodal Tunisu, stolicy kraju. Pasjonaci historii będą zachwyceni.

3/7

Amfiteatr w El Jem

Pozostając w klimacie czasów antycznych, udajemy się do miejscowości El Jem i znajdującego się tam rzymskiego amfiteatru. Wędrując po licznych korytarzach i poziomach można się przenieść w czasie o 2 tys. lat wstecz. Ciekawostką jest fakt, że zdjęcia do niektórych kadrów filmu „Gladiator” z Russelem Crowe w roli głównej, były kręcone właśnie tutaj.

4/7

Sidi Bou Said

Santorini w Tunezji? Nie, nic podobnego. To Sidi Bou Said, jedyne w swoim rodzaju miasteczko, które swoją niebiesko – białą kolorystyką rzeczywiście może trochę przypominać popularną grecką wyspę. Od wieków jest i było inspiracją dla artystów, którzy gdzieś pośród wąskich uliczek szukali swego natchnienia.

5/7

Monastyr

Monastyr, położony ok. 20 km od dużego turystycznego kurortu Sousse (Susa),jest rodzimym miastem Habiba Burgiby, pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. Człowiek ten zawsze był i wciąż jest (nawet pośmiertnie) uwielbianą przez ludność kraju postacią. W Monastyrze mieści się  mauzoleum, w którym spoczywa prezydent wraz ze swoją rodziną. Będąc w tej okolicy warto zobaczyć ribat (wojskowy klasztor muzułmański), górujący nad morską promenadą. 

6/7

Tunis

Tunis, jak wyżej wspomniano to stolica Tunezji. Jego głównym punktem jest aleja Habiba Burgiby, wzdłuż której zlokalizowanych jest wiele sklepów, butików i kawiarni. Przez miejscowych często nazywana jest tunezyjskim Champs-Élysées. Ulicą tą dojdziemy do prawdopodobnie najważniejszego miejsca, czyli medyny ( w świecie arabskim to stara dzielnica, pełna bazarów, z meczetem i innymi ważnymi dla kultury muzułmańskiej budynkami). Medyna w Tunisie wpisana jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

7/7

Tunezja dla aktywnych

Kwestia wyboru miejsca i sposobu spędzenia urlopu jest subiektywną sprawą każdego turysty. Jedni uwielbiają odpoczynek i relaks, natomiast inni szukają czegoś więcej. Artykuł ten dedykowany jest dla obu tych grup podróżujących. Może on być swoistym mini przewodnikiem dla pasjonatów zwiedzania , jak i formą zachęty dla tych, którzy dotychczas wybierali plażowe leniuchowanie. 

Tekst i zdjęcia : Tomasz Gudzio

»