Nie pamiętasz hasła?

«
1/11

Toplista miejsc w Pradze, które na długo zostają w pamięci

Będąca jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych na świecie Praga, to serce Republiki Czeskiej od ponad tysiąca lat. W tym wybitnym mieście znajdziemy wiele pomników, kościołów, muzeów oraz miejsc, z których większość znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Poniżej przedstawiamy obowiązkowe punkty, które naprawdę warto zobaczyć o każdej porze roku:

2/11

Miejsce 10 - Zegar astronomiczny Orloj

Jeden z najważniejszych punktów Starego Miasta jest cudem średniowiecznego rzemiosła. Tworzony był początkiem XV wieku i zawiera wiele wyglądających jak żywe postaci, szczegółów i innych części, dzięki którym żaden turysta nie przejdzie obok obojętnie.

3/11

Miejsce 9 - Ściana Johna Lennona

Historyczna ściana w Pradze przeszła wielką transformację w latach 80-tych XX wieku, kiedy to John Lennon i jego muzyka stała się symbolem protestu młodych ludzi przeciwko Komunistycznemu reżimowi jaki nękał wówczas Czechosłowację. Od tamtego czasu prace nad ściana nieustannie trwają.

4/11

Miejsce 10 - Plac Wacława

To piękny plac Nowego Miasta, ogniwo komercji i kultury (także popularnych tu klubów ze striptizem).  Plac ten był miejscem pokojowych demonstracji i protestów od kilku dekad, począwszy od oporu czeskiego w 1945 roku, aż do Rewolucji Aksamitnej w roku 1989.

5/11

Miejsce 7 - Zamek Wyszehradzki

Kompleks zamkowy z X wieku wyłania się nad Wełtawą i jest swoistą odskocznią w przeszłość.  Na cały kompleks składają się zamek, katedra oraz pogrzebanych w ziemi najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci w czeskiej historii.

6/11

Miejsce 6 - Tańczący Dom

Jest dziełem pary architektów Vlado Milunicia oraz Franka Gehryego. Został wybudowany nad brzegiem rzeki, obok budynku czeskiego dramaturga i byłego prezydenta Vaclava Havla, którego silne wsparcie dla awangardowej architektury było znaczące przy zatwierdzaniu kontrowersyjnego projektu i jego budowie. Przypomina z wyglądu parę tancerzy(stąd nazwa „Tańczący Dom”) i wyróżnia się, nie konfliktując z neobarokowym, neogotyckim i Art Nouveau budownictwem, z którego słynna jest Praga.

7/11

Miejsce 5 - Muzeum Alfonsa Muchy

Muzeum wybitnego czeskiego artysty Alfonsa Muchy, gdzie można poczuć prawdziwy smak Pragi i jej kultury.

8/11

Miejsce 4 - Staronowa Synagoga

Zbudowana w 1270 roku, jest najstarszą  czynna synagogą w Europie , co czyni ją wyjątkowa na skalę światową.  Warto wspomnieć, że synagoga ta wyszła bez szwanku z okupacji nazistowskiej.

9/11

Miejsce 3 - Wzgórze Petrin

Miejsce to oferuje niesamowite widoki na Pragę i jest także osobną atrakcją samą w sobie.  Na wzgórzu znajduje się  kopia wieży Eiffela, zbudowana tu  w 1891 roku z okazji wystawy światowej. Mimo iż jest  kilka razy mniejsza od swej paryskiej siostry, to posiada swój własny urok.

10/11

Miejsce 2 - Muzeum Narodowe

Zwrot „muzeum narodowe” często sugeruje nam spojrzenie w kulturę szczególnego kraju. Z ponad 14 milionami Czeskich pozycji, Muzeum Narodowe w Pradze nie jest niczym szczególnym. W rzeczywistości jednak, jest jednak jednym z najlepszych w Europie, a idąc z placu Wacława nie sposób go przeoczyć.

11/11

Miejsce 1- Zamek Praski

Fakt, że Zamek Praski został umieszczony przez „łaskawych” ludzi na pierwszym miejscu w Księdze Guinnessa wcale nie oznacza podlizywania się. Niesamowity kompleks sięga swą historią aż do roku 870. W przeszłości był domem dla rzymskich cesarzy, królów, królowych oraz prezydentów. W granicach kompleksu mieści się 18 budynków, od pałaców do kościołów, od hal do wieży oraz 8 ogrodów. Miejsce pod każdym względem wyjątkowe, czarujące i uzależniające, które na długo pozostaje w pamięci.

Źródło tekstu i zdjęć : www.ratestogo.com

Tłumaczenie : Tomasz Gudzio

»