Nie pamiętasz hasła?

Polecane

od 100
za dobę
od 300
za dobę
od 85
za osobę
od 120
za dobę
D.W. OSKAR

Jastrzębia Góra
od 50
za osobę
od 200
za dobę
od 250
za dobę
od 650
za dobę
od 200
za dobę
od 1050
za tydzień
od 200
za dobę
od 100
za dobę
od 180
za dobę
od 35
za osobę

Login

Login:
Hasło:
Strona główna Lista artykułów

Pompeje - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Ciekawostki -
data publikacji:
tagi:

Kiedy Wezuwiusz wybuchł w 79 roku , pochował  pod popiołem rzymskie miasto Pompeje, wraz z wieloma jego mieszkańcami. W przeddzień przełomowej wystawy w British Museum, Mike Pitts bada, jaki wpływ ma technologia na odkrywanie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tego starożytnego miasta.

Pompeje wraz z Herkulanum (miasto, które również zostało zniszczone podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku) to ważne zabytki Włoch, których nie można przegapić. W przeszłości Pompeje były lokalnie ważnym ośrodkiem śródlądowym, miejscem handlu, przemysłu i biznesu, słynącego ze sfermentowanego sosu rybnego. Zbocza Wezuwiusza były znane z żyznych gleb, a wina z tego rejonu były ważnym towarem eksportowym. Jego ludzie byli mieszanką bogatych elit, profesjonalistów i niewolników. Inskrypcje pokazują piekarzy, zbieraczy winogron i prostytutki. Ostatnie rozszyfrowane pisma z Herkulanum wskazują, że ponad połowa ludności byłą niewolnikami lub byłymi niewolnikami. To pokazuje prawdziwą skalę tego niesławnego aspektu społeczeństwa rzymskiego.

Chociaż w czasach antycznych ludzie cierpieli na wiele  chorób i nękani byli przez bolesne doświadczenia, które nadal wpływają na nas dzisiaj, ich zdrowie( poza dzieciństwem , kiedy to wyższa śmiertelność niemowląt była bardzo  prawdopodobna) nie różniło się w znacznym stopniu od naszego. Jednak jedno badanie sugeruje istotny wyjątek od tej reguły: stan zębów i szczęk wskazywać  może na słabą higienę jamy ustnej w tamtych czasach.

Od czasu odkrycia ruin w 1748 roku , ludzie rozkopywali Pompeje przez kolejne ponad 250 lat. 

Współczesna nauka i archeologia zastąpiły skarb w starym stylu-polując na drobne artefakty i malowidła ścienne. W tym procesie, wszyscy zdawali sobie sprawę, jak wiele wiedzy zostało utraconej  podczas wcześniejszej pracy oraz  jak wiele możemy się nauczyć teraz. 

Naukowcy z około 20 krajów są zaangażowani w prace w Pompejach, rejestrując i analizując wykopaliska swoich poprzedników, przynosząc nową naukę do starych znalezisk i dokonując nowych odkryć. Starają się uratować i przywrócić to, co jeszcze pozostało pod popiołami.

Wezuwiusz narobił wielkich szkód , ale teraz pojawia się kolejny problem. Ściany, podłogi i obrazy mogące przetrwać tylko kilka dekad są narażone na stopy i palce milionów turystów, a także ulewne deszcze. Wielką potrzebą Pompejów jest konserwacja, lecz zadanie jest trudne. Przywrócenie i ochrona nad 15 tysięcy budynków, pięć hektarów malowideł ściennych i niezliczonych ilości artefaktów może wydawać się niemożliwa. Może w tym jednak pomóc  znaczny rozwój archeologii.

Wszystkie drużyny archeologów,  pracujących w Pompejach i Herkulanum używają cyfrowego skanowania i zapisu. Te techniki są nie tylko opłacalne, ale wyniki są bardziej precyzyjne niż byłoby to możliwe używając  pióra i papieru. 

Wynikiem jest przekonujący obraz 3D. Cyfrowa manipulacja wypełnionego modelu pozwoli  na badanie w sposób, który jest prawie niemożliwy na miejscu. To będzie wirtualne archiwum, forma cyfrowej ochrony łatwiejsza do utrzymania niż oryginał.

Zapisy te mogą być używane do drukowania fizycznych replik w 3D - nawet na pełną skalę modeli, które mogą być otwarte dla turystów, podczas gdy prawdziwe ruiny są zapisywane dla potomności. 

Źródło oryginału: sciencefocus.com 

Tłumaczenie fragmentu : Tomasz Gudzio


Photo: AlamyPoddąbie
250.00 za dobę
Poddąbie
Poddąbie
60.00 za osobę
Poddąbie
350.00 za dobę
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
250.00 za dobę
Poddąbie
Poddąbie
180.00 za dobę
Poddąbie
35.00 za osobę
Poddąbie
250.00 za dobę
Poddąbie
100.00 za pokój
Poddąbie
180.00 za dobę
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
40.00 za osobę
Lista artykułów
Strona główna