Nie pamiętasz hasła?

Polecane

od 100
za dobę
od 300
za dobę
od 85
za osobę
od 120
za dobę
D.W. OSKAR

Jastrzębia Góra
od 50
za osobę
od 200
za dobę
od 250
za dobę
od 650
za dobę
od 200
za dobę
od 1050
za tydzień
od 200
za dobę
od 100
za dobę
od 180
za dobę
od 35
za osobę

Login

Login:
Hasło:
Strona główna Lista artykułów

Chińska terakotowa armia

Ciekawostki -
data publikacji:
tagi: ciekawostki - atrakcje turystyczne - Świat - zagranica ciekawostki - Chiny - Azja

Dla przeciętnego turysty, miejsca takie jak paryski Luwr, rzymskie Koloseum, czy piramidy w Gizie to miejsca powszechnie znane i rozpoznawalne. Warto jednak sięgnąć i spojrzeć nieco dalej, w mniej znane zakątki naszego świata. Szybko okaże się, że skrywa on wielkie skarby, które raz ujrzane (choćby w turystycznym czasopiśmie lub na internetowych fotografiach) na długo nie opuszczą naszej pamięci, jak i poszerzą nasze turystyczne horyzonty.

Terakotowe rzeźby przedstawiające wojowników oraz konie to jedne najbardziej znaczących wykopalisk archeologicznych XX wieku. Prace wciąż trwają w obrębie 1,5 km na wschód od mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga, w prowincjach Lintong, Xian i Shaanxi. Są to miejsca, których żadna osoba odwiedzająca Chiny nie może ominąć.

Po wstąpieniu na tron w wieku 13 lat w 246 r. p.n.e.  Qin Shi Huang, później pierwszy cesarz całych Chin, rozpoczął pracę nad swoim mauzoleum. Budowa zajęła aż 11 lat. Przypuszcza się, że wiele skarbów i przedmiotów ofiarnych towarzyszyło cesarzowi w jego pośmiertnym życiu. 

W 1974 roku, grupa chłopów podczas kopania odkryła przedmioty garncarskie w pobliżu królewskiego grobowca. Wydarzenie to natychmiast zwróciło uwagę archeologów, którzy przybyli do Xian, aby studiować i rozszerzać wykopaliska.  Podczas prac nabawili się wielu wątpliwości, czy artefakty te są na pewno związane z dynastią Qin (211-206 r. p.n.e.). 

W 1975 roku,  Rada Państwa zarządziła budowę muzeum w tym miejscu. Kiedy budowę zakończono, wielu ludzi z bliskich i z dalekich stron zaczęło tu przyjeżdżać. Z czasem muzeum stało się głównym punktem większości tras turystycznych w tej części Chin. 

Figury naturalnych rozmiarów, przedstawiające wojowników i  konie są swego rodzaju „gwiazdami”, cieszącymi się wielką popularnością. Realnie pozwalają przenieść się kilka tysięcy lat wstecz, w czasy pełne przepychu i wigoru. 

W 1987 roku, to jedno z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych naszych czasów zostało wpisane na listę UNESCO. 

Źródło tekstu travelchinaguide.com

Zdjęcia : topchinatravel.com

Tłumaczenie : Tomasz Gudzio
Lista artykułów
Strona główna